by Michal Hanus
Beside the Extraleague and the Ceskomoravska Baseball League, the Czech Baseball Association also organized Youth National Championship in five categories: T-ball (U-10), Juveniles (U-12), Younger Cadets (U-14), Cadets (U-16) and Juniors (U-19). Four National Competitions were played as a weekend tournament and the Juniors Extraleague was played as multiple day tournaments with the best two teams advancing into a best-of-five final series.
Juniors Extraleague (U-19)
1. Krc Altron
2. Kotlarka Praha
3. Black Hill Blansko
4. Draci Brno
5. Arrows Ostrava
Regional competitions were played during spring and summer, the best three teams from the Moravian group and the best two teams from the Bohemian group were promoted to the Juniors Extraleague.
General information, schedule, results, etc.
Cadets (U-16), Prague-Krc, October 3rd – 5th 2008
1. Kotlarka Praha
2. Arrows Ostrava
3. Krc Altron
4. Black Hill Blansko
5. Technika Brno
6. Draci Brno
7. Trebic Nuclears
8. Cannibals Sumperk
The best teams from regional leagues, played during spring and summer, in addition to the best remaining teams from the Czech Cup were promoted to National Championship.
General information, schedule, results, etc.
Cadets (U-14), Sumperk, September 26th – 28th 2008
1. Krc Altron
2. Kotlarka Praha
3. Arrows Ostrava
4. Draci Brno
5. Trebic Nuclears
6. Skokani Olomouc
7. Black Hill Blansko
8. Cannibals Sumperk
The best teams from regional leagues, played during spring and summer, in addition to the best remaining teams from the Czech Cup were promoted to National Championship.
General information, schedule, results, etc.
Juveniles (U-12), Blansko, October 3rd – 5th 2008
1. Draci Brno
2. Arrows Ostrava
3. Hrosi Brno
4. Technika Brno
5. Kotlarka Praha
6. Krc Altron
7. Black Hill Blansko
8. Tigers Zliv
The best teams from regional leagues, played during spring and summer, in addition to the best remaining teams from the Czech Cup were promoted to National Championship.
General information, schedule, results, etc.
T-ball (U-10) Blansko, June 20th – 22nd 2008
1. Technika Brno
2. Krc Altron
3. Draci Brno
4. Pipas Brno
5. Hrosi Brno
6. Arrows Ostrava
7. Trebic Nuclears
8. Kotlarka Praha
9. Black Hill Blansko
10. Angels Ceske Budejovice
11. Lokomotiva Louny
12. Cannibals Sumperk
13. Vinari Dolni Kounice
14. Skokani Olomouc
15. SaBaT Praha
16. Klasik Frydek-Mistek
Open championship without any limitation for participation. Also some regional leagues were established in 2008 in Czech Republic (Prague, North Bohemia, South Bohemia, Vysocina Region, South Moravia, North Moravia)
General information, schedule, results, etc.